Erasmus projekta “Rīkojies lokāli, domā globāli” grupas mobilitātes dalībnieku atskaite

image-20230425152531-1

 

Mobilitātes laikā Austrijā no 2023.g. 16. marta līdz 25.martam projekta dalībnieki grupās veica projektus par tēmām: „Atkritumi”, „Transports”, „Enerģija,”, „Veselīgs uzturs”. Katras grupas uzdevums bija izpētīt, kā GIBS (Grācas Starptautiskā Bilingvālā skolā), pilsētā Grācā un viesģimenēs, kā arī lielpilsētā Vīnē tiek realizēts „zaļais” un ilgtspējīgais dzīvesveids un izveidot rekomendācijas, ko mēs varam realizēt mūsu skolā. Skolā projekti tika prezentēti Ekopadomei

 

Tēma “Enerģija” (Marks Švecs, Bruno Pesockis)

Skolas apgaismojums “Pēc uzturēšanās Austrijas skolā bijām ļoti pārsteigti, ka elektriskais apgaismojums praktiski netiek lietots. Mācības skolā sākas pulksten 8.00 un šajā laikā saule jau spēcīgi apgaismo visu skolu, pateicoties lielajiem logiem bez žalūzijām un aizkariem.

Apmeklējot Grācas hidroelektrostaciju, iepazināmies ar tehnoloģijām elektroenerģijas ražošanai no ūdens, kā arī uzzinājām par atjaunojamo energoresursu nozīmi videi un sabiedrībai kopumā. Iepazināmies arī ar hidroelektrostacijas vēsturi un uzzinājām, kā tā ietekmē vietējo iedzīvotāju dzīvi un novada ekoloģiju. Lai veicinātu upes Mūras ekosistēmas saglabāšanu, zivīm ir izveidotas ceļi, lai netraucēti pārvietoties pa upi.

Daži no lielākajiem vēja parkiem Austrijā atrodas kalnu apgabalos, piemēram, Štīrijā. Vēja turbīnas var redzēt tādu pilsētu tuvumā kā Vīne un Grāca. Kopumā vēja turbīnas Austrijā izmanto, lai ražotu tīru enerģiju un samazinātu atkarību no naftas un gāzes enerģijas avotiem.

Viesģimenēs izmanto ekonomiskās spuldzes, spuldzes ar sensoru. Apkurei izmanto arī kamīnu un malkas plīti.

Grācā un Vīnē pārsteidza, kā no saules paneļu iegūtas enerģijas darbojas ne tikai ielas apgaismojums, bet arī pārkošanas automāti. Bieži arī uz dzīvojamo ēku jumtam un balkoniem var redzēt saules baterijas.

 

Ieteikumi mūsu skolai: Mūsu skolā mēs varam vairāk pievērst uzmanību enerģijas taupīšanai, izveidot informatīvo stendu par videi draudzīgo enerģiju. Mazāk aizsegt logus ar žalūzijām un vairāk izmantot dabisko apgaismojumu.”

 

Tēma “Atkritumi” (Iļja Goļdins, Aleksandrs Kluss, Andrejs Petričenko)

Austrijā atkritumus šķiro visur: gan mājās, gan bieži sabiedriskās vietās (uz ielas, kinoteātrī, vilcienā) un pie tā var pierast diezgan ātri.

Viesģimenēs bija vairāki grozi/maisi ar atkritumiem, un daži atkritumi bija jāuzglabā, līdz tie tiks nodoti šķirošanas vietā.

Grācas skolā vairākās vietās ir šķirošanas konteineri atkritumiem, piemēram: plastmasai, papīram, organiskajiem un pārējiem un ir daudz vizuālas informācijas, kā to darīt pareizi. Informācija ir uzrakstīta vācu un angļu valodās, kā arī uzlīmēta atbilstošā uzlīme.

Pastaigājoties pa pilsētu, mēs redzējām šķirošanas konteinerus plastmasai, tekstilam, stiklam, metālam, kompostējumiem atkritumiem. Austrijā atsevišķi šķiro krāsaino stiklu. un nereti var uzklupt konteineram dzelzs atkritumiem. Pēc iespējas, viss tiek nodots otrreizējai pārstrādei un turpmākai atkārtotai izmantošanai

Ieteikumi mūsu skolai: Mūsu skolā varētu uzstādīt šķirošanas tvertnes un izveidot uzlīmes ar šķirošanas noteikumiem

 

Tēma “Transports” (Marija Safronova, Aleksejs Safronovs, Nika Grahoļska.)

Austrijā mēs izmantojam sabiedrisko transportu: QBB (elektrovilciens), lai atbraukt no Vīnes uz Grācu. Grācā izmantojam tramvaju un Vīnē metro.

Pilsētā ir daudz velosipēdu celiņu un ir velo novietnes. Braukt ar velosipēdu pa pilsētu ir ērti un viegli un daudzi cilvēki to izmanto ikdienā.

Viesģimenēs ir mašīnas, ko izmanto katru dienu. Mūsu ģimenē bija arī elektromobilis. Austrijā elektriskie automobili ir ap 10%. Mēs pamanījām , kā pilsētā sūtnes piegādei izmanto elektromobiļus

Brīvdienās manai ģimenei patīk pārvietoties pa pilsētu ar velosipēdu.

Vairāki skolēni un skolotāji brauc uz skolu ar velosipēdu. Pie GIBS bija liela velo stāvvieta, kura vienmēr bija pilna.

 

Ieteikumi mūsu skolai: Popularizēt pārvietošanos ar velosipēdu

 

 

Tēma “Veselīgs uzturs” (Arina Abramova, Alisa Šilko, Aleksandra Mironenkova)

Ikdienā Austriju ģimenes lieto uzturā to pašu ko mēs, bet ir arī daži veselīgi ieradumi. Piemēram, Arinas viesģimene cepa savu maizi un iemācīja arī viņu mīcīt maizes mīklu un cept maizi. Arī Alisas viesģimene atbalstīja bioloģisko daudzveidību un audzēja mikrozaļumus Visbiežāk tos pievienoja salātiem vai vienkārši dekorēja ēdienu. Mēs uzzinājām, kā audzēt un kopt mikrorozaļumus, lai tie izauga skaisti un garšīgi. Kopumā mūsu ģimenes uzturs bija veselīgs.

Skolā mēs saņemam pusdienu, kas sastāv no zupas, otrā ēdiena, salāta, neliela deserta vai jogurta un dzēriena. Skolā ir iespēja izvēlēties veģetāro ēdienu. Skolas pagalmā speciālā vietā audzē zaļumus un salātus, ko izmanto skolas ēdnīcā.

Mums bija ekskursija uz šokolādes fabriku “Zotter” – viena no slavenākajām Austrijā – īsta šokolādes paradīze. Katru gadu aptuveni 250 tonnas kakao pupiņu kļūst par miljoniem šokolādes tāfelīšu 150 dažādās šķirnēs. Visi Zotter šokolādes veidi tiek gatavoti ar rokām. Neparastas sastāvdaļas dažkārt izraisa neizpratni un izbrīnu, piemēram, šokolāde ar asiem pipariem, ķirbju eļļu vai pat sieru.

Austrijā mums bija iespēja pagaršot tradicionālus ēdienus: šniceli un kūku Zaheru

Ieteikumi mūsu skolai: Ēdnīcā var piedāvāt iespēju izvēlēties veģetāro ēdienu, izvietot informāciju, plakātus par veselīgo uzturu.”

Teaser image
Rīkojies lokāli, domā globāli